Rozmnožování


CHOV

Když chováte společně samečka a samičku v jedné ubikaci, můžete časem očekávat, že se narodí miminka. Samička pískomila může mít mladé do věku 1,5 až 2,5 roku. Samci se mohou rozmnožovat v závislosti na zdravotním stavu a tělesné kondici. Jejich plodnost není ovlivněna věkem jako u samiček. Příbuzenské křížení není dobrým řešením do chovu. Na jedné generaci se nemusí objevit žádné následky, ale s dalším křížením se objevují zdravotní komplikace, většinou v oblasti plodnosti.

PÁŘENÍ

Pískomilové se mohou rozmnožovat, dosáhnou-li 12 týdnů věku. Nejlepší je však samičku připustit až ve věku šesti měsíců. Rituál páření je doprovázen dupáním zadních nohou samce, házením ocásku ze strany na stranu (pohyb podobný „zametání“) a nahánění samičky po terárku. Samička se může bránit a hlasitě píská.

BŘEZOST

Že je samička březí poznáme zpravidla dva až jeden týden před samotným porodem. Vyznačuje se neforemně velkým bříškem a i chování ke spolubydlícím je jiné. Pokud ji sameček sexuálně obtěžuje, brání se a pokud se někde tlačí s ostatními pískoušky, nelíbí se jí to a dává to najevo hlasitým pískáním. Struky na bříšku jsou více viditelné. Matka je březí 24 - 29dnů. Během této doby s ní musíme zacházet jemně. Často se u ní projevuje nervozita. Strava v tomto období by měla být doplněna o ovoce a zeleninu, dobré je taky přikrmovat živočišnou stravou. Pozor, nesmí se překrmit. Nutný je dostatek materiálu na hnízdo. Nejlepší jsou papírové kapesníky, nebo toaletní papír, který si sami roztrhají na malé kousky. Nejlepší podestýlkou pro nastávající období porodu jsou piliny.

 

 

 

POROD

Porod je proces, při kterém se rodí mláďata zcela holá a slepá. Probíhá většinou v noci, nebo brzo ráno. Smaička musí být v klidu, a proto zbytečně do ubikace nenahlížíme. Samice se uchýlí do hnízda, kam nikoho jiného nepustí. Několikrát se nám stalo, že samička porodila mimo hnízdo a mláďata si odnesla do hnízda, až byli všichni prckové na světě. Každé mládě zbaví plodových obalů a ty sežere. Miminko pečlivě olíže, čímž ho umyje a zároveň rozproudí krevní oběh. Poté může odrodit další mládě. Pořet mláďat ve vrhu se pohybuje od 4 do 6. Téměř okamžitě po porodu je samec schopen znovu samici nakrýt. Pokud chcete zabránit dalšímu množení, je dobré samce oddělit na 1-2dny. Pískomilové jsou dobří rodičové a otec bude prcky chránit a pomáhat matce v péči o ně. Nedoporučuje se tedy stěhování samečka do jiné klece na více jak 3dny. Po třech dnech můžete mladé zkontrolovat zda se některé mládě nenarodilo mrtvé. Samice však většinou mrtvé jedince sežere spolu s plodovými obaly. Miminka mohou mizet i po několika dnech. Totot chování souvisí se stresem matky (následkem obtěžování jiným pískomilem), nedostatkem vody či bílkovin (potřebných pro tvorbu mléka), nebo je můž zabít jiný pískomil.

 

Poznámky:

  • Články o rozmnožování pískomilů mohou obsahovat informace uveřejněné na adrese www.bodlinka.wbs.cz/
  • Informace jsou dále čerpány z knihy PÍSKOMILOVÉ A JEJICH CHOV (nakl. Grada 2008)
  • Fotografie jsou z našeho chovu.